2006'YA BAKIŞ

2003 yılının son çeyreğinden itibaren, Bankaların konut kredisi faizlerini düşürmesiyle gayrimenkul sektörü en gözde yatırım araçlarından biri haline geldi tüm şehirlerimiz yoğun bir şekilde konut talebi ile karşı karşıya kaldı.

İlk alım dalgasının 2006 da hız kestiği görülmekle birlikte. 2005 yılında yaşanan panik havasının olmadığını 2006 ilk 5 ayda görüyoruz 2006 ilk 5 ayı Genel de Yatay seyir izliyor ve fiyatlar da denge oturmaya başlıyor.

Bundan sonra fiyat hareketlerinin biraz da yeni projelerin 2 elde işlem görmesi piyasanın aşağı veya yukarı hareketinde önemli bir rol oynayacak olmasıdır.

2004-2005 yıllarında Yatırım ve Kullanıma yönelik alımlar bundan sonra biraz daha kullanıma yönelik olacaktır. Aynı zamanda Ticari Gayrimenkuller de revaçta olacak gibi görünüyor.

Son günlerde ekonomide yaşanan olumsuzluklar faizlerin yükselişi ,dövizin yükselişi ve en önemlisi bankaların verdiği konut kredi faizlerinin artması bu günlerde ciddi bir olumsuzluk olarak karşımızda durmaktadır.

Olağanüstü gelişmeler yaşanmadığı taktirde Eylül Ekim aylarında piyasanın dengeye gireceğine ve bu yeni gelişmelere adaptasyon sağlayacağını düşünmekteyiz..

Ülkemizdeki güven ve istikrar ortamının devam etmesi halinde gayrimenkul sektörünün önünün açık olduğunu ve sektördeki büyümenin hızla devam edeceğidir.

Bizlerin beklentisi, tüketicinin zarar görmemesi bu yükseliş trendinin hazmedilerek olmasıdır.

Emlak ve inşaat sektörünün canlı olması, istihdam yaratılması ve ülkemiz ekonomisinin düzlüğe çıkması için son derece önem arz etmektedir.

Ülkemizin, Nitelikli Konut diye adlandırılan, alt yapısı tamamlanmış, yeterince çocuk parkı, okulu, otoparkı ve yeşil alanı olan, inşaat kalitesi yüksek, depreme dayanıklı konutlara ihtiyacı vardır. Ancak bu tür konutlarla Türkiye’nin konut sorunu çözülebilir.

Yine Hazine arazilerinin bundan sonra imarlı olarak satılacak olması da sürece katkı sağlayacaktır.

Yine nitelikli konut üretimi için dönüşüm projelerine ihtiyaç vardır. TOKİ ve Belediyelerin işbirliği ile bu çalışmalarda epey yol alınmıştır. Belediyelerimizin hızlı arsa üretimi de konut arzına ciddi katkı sağlayacaktır.

Bu yapılaşma sürecine önemeli katkı sağlayacak olan ancak geciken “Mortgage” yani uzun yıllara yayılan ipotekli kredi sisteminin devreye girmesiyle birlikte 2006 yılında konut fiyatları dengeleneceğini ve sektörün önünü daha rahat göreceğini düşünmekteyim.

Vatandaşlarımızın ev almak için illa ki de bu sistemi beklemesine gerek yok. Kendilerine uygun evi bulduklarında istedikleri zaman satın alabilirler.

Yalnız kendilerine tek uyarım Gayrimenkul alım ve satımlarında Emlakçılar Meslek Odalarına veya Ticaret Odalarına kayıtlı emlak müşavirleriyle çalışmaları olacaktır.

Çünkü kayıtlı Emlak Müşaviri vasıtasıyla emlak alanlara banka faizlerinde ekstra indirim sağlanıyor bunun yanı sıra müşterinin bankalardaki işlemleri hızlandırılıyor.

En önemlisi ise Doğru Gayrimenkulu Doğru fiyata almasına yardımcı oluyor.

Geç kalıyoruz ;

Artık gelişmiş ülkelerdeki gibi hepimizin bir “Emlak Müşaviri” olmalı

Saygılarımla.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası

Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı

H.Ali TAYLAN

 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ANKARA ANKARA GÜZEL ANKARA
 TOKİ OLMASI GEREKENİ Mİ YAPACAK ARTIK
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 2006'YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 DÜNDEN BUGÜNE
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Meteoroloji   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Ankara Valiliği   |   Parsel Sorgulama   | 
GMK Bulvarı No:122/11 06570 Maltepe ANKARA   Tel: 90 312 231 87 20-21  90 312 230 18 89   Faks: +90 312 229 59 57     atem@atem.org.tr
Ana Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta Powered by pLan-et TechnologypLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com