TOKİ OLMASI GEREKENİ Mİ YAPACAK ARTIK

TOKİ Yılan Hikayesine Dönen “Mortgage” Bilmecesinin Yerini Doldurur mu ?

Son günlerde TOKİ nin yaptığı açıklamaları herkes gibi ilgi ile izliyor Dar gelirli ve alt gelir grubuna ait aileler adına mutlu oluyorum.

Evet Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Hükümetimizin alt gelir grubu ve yoksullara yönelik geliştirdiği konut üretim programını çerçevesinde 45 ile 55 metre kare büyüklüğünde peşinatsız 20 yıl vade ve 100 YTL’den başlayan taksitlerle satılacak konutlar üretecekmiş. İşte kira öder gibi ev sahibi olmak buna denir.Mortgage bile bunu sağlayamaz Bence iyi bir haber ve olması gereken bir çalışma.

Tabi burada Toplu Konut İdaresi Başkanlığı nın özelikle başındaki kişi Sn. Erdoğan BAYRAKTAR ın çalışkanlığı ve kurumu neredeyse yeniden yapılandırması ile özelikle geçtiğimiz dönemde başarılarıyla çıtayı çok yükseltmiştir. Kurumu son derece kazançlı bir hale getirmiştir. Bu başarılar Kamuoyunun da bakışını ve tamamen kurumun çalışmalarına ve üretimine yönelik odaklanmasını beraberinde getirmiştir.

Buradan hareketle Sn. Bayraktarın bu projeyi de gerçekleştireceğinden de hiç şüphemiz yoktur.

Gel gelelim tüm bu başarılar gerçekleştirilirken kanımca göz ardı edilen ve gelecekte de muhtemel önemli sıkıntılar yaratacağını düşündüğümüz gelişmelerde olmuyor değil.

Toplu Konut İdaresi 5273 sayılı “Arsa Ofisi Kanunu ve Toplu Konut kanunun da yapılan değişiklik ile Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü kaldırılmış “Arsa Üretimi ve Değerlendirilmesi” adı altında 1164 sayılı kanunla tüm yetki ve görevler Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredilmiştir. Yine bu dönemde “Konut Müsteşarlığa da “lav edilmiştir.Oysa Konut Müsteşarlığı son derece önemli çalışmalar yapmış Ülkemizin İL,il,ilçe ilçe konut ihtiyaçlarını tespit etmiş ve yine bu ihtiyaçların ve mevcutların sınıflandırmasını yapmıştır.

TOKİ bu kurumların devri ve mevcut yetkilerinin gücü ile sektörde yönlendirici ve belirleyici olma noktasına gelmiştir. Bu noktaya gelirken de özel sektörü yavaş yavaş hırpalamaya başlamış ve her gecen gün de müteahhit ve emlakçıların feryatları artarak yükselmiştir.

Bildiğiniz üzere TOKİ son derece ucuz neredeyse bazı projelerde 0 maliyete yakın üretim yapabilme gücüne sahip bir kurum.İstediğ Arsa yı belediyeden ,Milli Emlak tan ve Hazineden alabiliyor ve Para ödemiyor, Ruhsat Harçları, Yapı Denetim ve Alt yapı maliyetleri gibi bir çok ana maliyetten muaf ve bunlara ciddi bir bedel ödemiyor.Belediyelere maliyetin %15 gibi düşük bir bedel ödüyor.

Böylesine güçlü ve geniş imkanlara sahip bir kurumun karşısında üretim yada rekabet yapmak müteahhitler için mümkün görünmemekle birlikte neredeyse imkansız hale gelmeye başlamıştır.

Bu gidişle Edirne, Polatlı ve buna benzer bir çok il ve ilçede müteahhitliğin bir nostaljiye dönüşecek olacağıdır.

Diğer önemli ve bizleri direk ilgilendiren konu ise pazarlama, 81 il ve 265 ilçede Toplam 224.350 Konut ve tüm bunların pazarlamasında Emlak Müşavirleri yok.Pazarlama genelde tek elden yapılmakta ve geniş tabana yayılmamaktadır. Bu yaklaşımlar sonucu binlerce ailenin bu sektörlerden geçimini sağladığı unutulmuştur.

Peki ne olmalıya gelince yi pek söylemeye gerek yok TOKİ kendi Internet sitesinin ana sayfasında kurumun yapması gerekenleri aynen şöyle sıralıyor.

• Anayasamızın Devlete yüklediği görevler,

• İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ,

• BM Habitat Gündemi’nin ana temalarından biri olan “Herkese Yeterli Konut” ilkesi ile

• Hükümetin Acil Eylem Planı çerçevesinde Ülke çapında konut seferberliği çalışmalarını başlatmıştır.diyor ve ekliyor

Bu doğrultuda;

• Alternatif uygulamalarla konut piyasasını disipline etmeyi,

• Kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi kriterlerle spekülatif oluşumlara engel olmayı,

• Özel sektörün gitmediği ihtiyaç bölgelerinde konut üretmeyi,

• Kira öder gibi cüzi taksitlerle alt gelir grubu ve yoksul vatandaşlarımızı ev sahibi yapmayı,

• Ülke nüfusunun ülke coğrafyasına dengeli dağılımını desteklemeyi,

• Gecekondu dönüşümlerini hızlandırmayı ve böylece Planlı kentleşmeye katkı sağlamayı hedeflemiştir.

diyerek asli görevlerini sıralıyor TOKİ.

ve bizde ekliyoruz

TOKİ nin konut yapımının da önceliğini özel sektöre vermesi gerekliliği ve işbirliği içinde hızla arsa üreterek, daha çok sosyal amaçlı konut yapımına ve Kentsel Dönüşüm Projelerine ağırlık vermesi ve yönelmesi ile birlikte piyasanın denetleyicisi ve disipline eden kurumu konuma çekilmesi gerekmektedir.

Arsa hareketlerinde ve yapılacak projeler konusunda biraz daha ketum olması Piyasada gereksiz spekülasyona izin vermemelidir.

Son derece düşük maliyetlere sahip olduğu için daha az karla Konut satışı gerçekleştirerek piyasada fiyat oluşmasında dengeyi sağlamalı ve köpük fiyatların oluşmasını engellemelidir.

Ürettiği konutların pazarlamasını daha geniş tabana yayarak Emlak Müşavirlerinin de bu pazarda yerini almasına olanak sağlamalıdır.

Şeyh EDEBALİ Hz.nin

İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın
Sözün den hareketle TOKİ de Ülkemizin kurumlarını ve iş adamlarını yaşatmalı ve önünü açmalıdır.

 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ANKARA ANKARA GÜZEL ANKARA
 TOKİ OLMASI GEREKENİ Mİ YAPACAK ARTIK
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 2006'YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 DÜNDEN BUGÜNE
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Meteoroloji   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Ankara Valiliği   |   Parsel Sorgulama   | 
GMK Bulvarı No:122/11 06570 Maltepe ANKARA   Tel: 90 312 231 87 20-21  90 312 230 18 89   Faks: +90 312 229 59 57     atem@atem.org.tr
Ana Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta Powered by pLan-et TechnologypLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com