EMLAK SEKTÖRÜ
KONUT KREDİSİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

 Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

23 yaşından büyük, risk ve istihbaratında olumsuzluğu bulunmayan ve gelirini belgeleyen herkes Konut Kredisi kullanabilir.
 
Konut Kredisi’nde maksimum vade nedir?
YTL ve dövize endeksli (USD, EURO) kredilerde maksimum vade 240 aydır.
 
Konut Kredisi kullanmak için talep edilen minimum gelir nedir?
Minimum hane halkı gelirinin 1000 YTL olması gerekmektedir.
 
Konut Kredisi kullanımı için kredi kullanacak kişide maksimum yaş sınırı nedir?
Konut Kredisi kullanabilmek için maksimum yaş sınırı 70’dir. Konut Kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredisinin vadesi toplamı 70’i aşmamalıdır. Örneğin 55 yaşında iseniz kullanacağınız kredinin vadesi maksimum 15 yıl olabilir.
 
Kredi işlemleri maksimum ne kadar sürede sonuçlanır?
Başvuru yapılan kanala göre süre farklılaşır. Başvuru banka şubeleri aracılığı ile yapılacak ise gerekli belgeler ile şubeye gidilir, belgeler eksiksiz ise bir gün içinde kredi cevabı verilir. Ancak bu süre tutara göre değişebilir. Başvuru Cep Kredi hatları veya internetten  yapılırsa başvuru sonucu anında alınır.
 
Konut Kredisi süreci nasıldır?
Kredisi onaylanan tüm müşteriler için ekspertiz süreci başlatılır. Bankanın görevlendireceği bağımsız eksper, konutun ekspertiz değerini, tapu ve iskanla ilgili durumunu belirler. Bu süreç maksimum 3 iş günüdür. Ekspertiz sonucuna göre kullanılabilecek kredi tutarı netleşir. Müşteri kredi sözleşmesini ve ödeme planını imzalar ve son olarak ipotek işlemlerine geçilir. Gayrimenkul satışlarında tapu dairesinde, alıcı ve satıcının bizzat bulunması gerekir. Bu işlem sırasında Bankayı temsil eden bir avukat da bulunur ve tüm işlemler sorunsuz biçimde gerçekleştiyse, satıcı adına düzenlenmiş bloke çeki kendisine verir. Böylece satıcı dilediği anda Banka şubesinden parayı tahsil edebilir ve müşterimizin de yüklü para ile tapu dairesine gitmesi gerekmez.
 
Hangi tip konutlar için Konut Kredisi kullanılabilir?
Seçeceğiniz konut, şehir içinde ya da dışında bir apartman katı, bahçeli ev, yazlık, dükkan, mağaza, büro olabilir. Sadece inşaatın bitmiş ve yapı kullanma izin belgesinin (iskan) alınmış olması gerekir. Banka’nın anlaşmalı olduğu konut projeleri için de Konut Kredisi kullanabilirsiniz. Bu projeleri Banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.
 
Kredi konusu tapunun özellikleri ne olmalıdır?
  • “Kat Mülkiyet” veya “Kat İrtifak” tapusu olan ve “tapunun niteliği” (vasfı) veya “edinme sebebi” kısmında; “mesken, konut, daire, BAK, kagir ev, avlulu ev, dubleks-tribleks mesken, çatı arası piyesli vb. “ ifadeleri yer almalıdır.
  • Kat irtifak tapusu olan konutların Yapı Kullanım izin Belgesi olması halinde kat mülkiyeti gibi işleme alınır.
  • Arsa tapusuna istinaden Konut Kredisi kullandırılmaz.
  • Tapu işlem tarihinden itibaren en fazla bir ay içerisinde kredi kullandırılabilir.
 
 
 
 
Mevcut bir hayat sigortam varsa kredim için tekrar Kredi Hayat Sigortası yaptırmalı mıyım?
Devam eden bir hayat sigortanız var ise, teminatlarının uygun olması halinde bu sigortaya “dain-i mürtehin” şartı ekletilerek poliçe kullanılabilir.
 
Satın alacağım konutun ne kadarlık tutarı için Konut Kredisi kullanabilirim?
Satın alacağınız konut veya işyerinin ekspertiz değerinin maksimum % 75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.
Kredilendirme oranı, talep edilen vadeye göre değişiklik gösterebilir.
 
Kredi başvurusu için gerekli belgeler:
1.       Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun aslı ve fotokopisi),
2.       Adres teyit eden belge (son döneme ait elektrik, su, doğalgaz veya ev telefonu faturası-faturalar, kişinin kendi adına ya da aynı soyadı taşıyan aile bireylerinden biri adına düzenlenmiş olmalıdır; fatura temin edilemiyor ise son bir ay içinde alınmış ikametgah belgesi getirilebilir ),
3.       Gelir durumunu gösterir belge,
4.       Varlık durumuna ilişkin belgeler (kredi başvurusunda bulanan müşterinin, başvuru formunda kendisine ait olduğunu beyan ettiği gayrimenkullere ve araçlara ait tapu belgesi ve ruhsat belgelerinin fotokopisi),
5.       Satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi ve yapı kullanım izin belgesi.
 
Masraflar:
Konut kredisi kullanımında işlem masrafı, ekspertiz masrafı, Kredi Hayat Sigortası, Konut Paket Sigortası ve DASK sigortası prim ücreti bulunmaktadır. Güncel masraf tutarı bilgisini Banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.
 
Kredi kullanım sürecinde yapılacaklar:
1.       Geliriniz ve risk tercihlerinize uygun Konut Kredisi ürününü seçin.
2.       Başvuru formunu doldurun.
3.       Başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak şubenize teslim edin.
4.       Kredi başvurunuz sırasında ekspertiz talebinizi yapın.Böylelikle kredi onay süreci devam ederken ekspertiz işlemleriniz başlar ve daha kısa zamanda kredinizi kullanabilirsiniz.
5.       Taksit ödeme tarihinizi belirleyecek olan kredi başlangıç tarihinizi şubenize bildirin.
6.       Sözleşmede, kullandığınız kredinin faiz oranının yazılı olmasına dikkat edin.
7.       İmzaladığınız sözleşmenin bir kopyasını istemeyi unutmayın.
8.       Kredi geri ödeme planının bir kopyasını alın ve saklayın. Böylece geri ödeme tarihlerinizi ve taksitlerinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.
9.       Kredi Hayat Sigortası, Konut Paket ve DASK sigortalarınız yapıldığından emin olun. Kredi vadeniz boyunca sigorta poliçelerinizin yıllık olarak yenilendiğinden emin olun.
 
Kredi taksit ödemelerinizi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:
1.       Kredi taksitinizi gününde ve tam olarak yatırmaya dikkat edin.
2.       Kredi taksitinizi geciktirmemeye dikkat edin. Gecikmeye giren her gün üzerinden gecikme faizi ödemek zorunda kalabilirsiniz.
3.       Teminatlarınızın devamlılığı için, sigorta prim ödemelerinizi geciktirmemeniz gerekmektedir.
 
Borç Transferi
 
Başka bir bankadaki konut kredinizi kolaylıkla transfer edebilirsiniz. Yeni kredinizi daha düşük bir faiz oranı ile kullanır, böylelikle aylık taksit ödemelerinizi hafifletirsiniz.
Farklı bir bankadan konut kredisi kullanmış olan herkes borç transferi yapabilir. Dilediğiniz bir Banka şubesinden başvurunuzu yapabilirsiniz.
 
Yeni krediyi istediğim tutarda alabilir miyim? En fazla ne kadar kredi kullanabilirim?
Minimum 10.000 YTL kredi tutarı altında kalmamak koşuluyla, karşı bankadaki kapama bakiyesinin maksimum % 1 fazlası kadar kredi kullanılabilir.
 
Konut kredimi maksimum kaç ay vade ile transfer edebilirim?
YTL ve dövize endeksli kredilerde maksimum vade 20 yıldır.
 
Konut kredisi borç transferinde uygulanacak faiz oranı nedir?
Konut kredisine uygulanan güncel faiz oranları uygulanır. Güncel faiz oranlarımızı internet sitelerinden ve tüm banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.
 
Konut kredisi borç transferinde masraflar nelerdir?
Konut kredisi borç transferinde işlem masrafı, ekspertiz masrafı, Kredi Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve DASK prim ücreti alınmaktadır. Müşterinin devam eden kredi hayat sigortası ve konut sigortası varsa, alacaklı Banka olarak değiştirilerek devam ettirilebilir. Güncel masraf tutarı bilgisini, Banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.
 
Konut kredisi borç transferi kullanılırken talep edilen belgeler nelerdir?
1.       Kimlik belgesi,
2.       Adres teyit eden belge (son döneme ait elektrik, su, doğalgaz veya ev telefonu faturası-faturalar, kişinin kendi adına ya da aynı soyadı taşıyan aile bireylerinden biri adına düzenlenmiş olmalıdır; fatura temin edilemiyor ise son bir ay içinde alınmış ikametgah belgesi getirilebilir-),
3.       Gelir durumunu gösterir belge,
4.       Tapu fotokopisi,
5.       Karşı bankadan alınacak yazı (mevcut krediye ilişkin kapama bakiyesini ve kredinin kapatılması ile birlikte konut üzerinde tesisi edilmiş ipoteğin fek edileceğine dair bilgi içeren belgedir),
6.       Ödeme planı (karşı bankadaki mevcut ödeme planı).
 
Borç transferi süreci nasıl işler?
Banka’larda  borç transferi çok kolay. Öncelikle şubelerimize başvuru yapılır, kredinin onaylanması ve ekspertiz işlemlerinin tamamlanmasının ardından krediyi kullandırım aşamasına geçilir. Bu aşamada EFT veya diğer banka adına düzenlenmiş bir bloke çek talimatı alınır. Bu talimatla diğer bankaya olan borç Konut Kredisi kullandırılarak hemen kapatılır.
  
 
 
Diğer Ürünler
 
Konut alımlarının finansmanı dışında konutunuz ile ilgili ihtiyacınız olabilecek diğer kredi türlerinde Banka’nın ihtiyacınıza uygun ürünlerinden faydalanabilirsiniz.
 
Ev Geliştirme Kredisi:
Ev Geliştirme Kredisi; konutun yenileme, tadilat ve dekorasyon finansmanı için kullanılır. Dilediğiniz bir şubemizden kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Ev Geliştirme Kredisinin maksimum vadesi 120 aydır. 10.000 YTL’den düşük tutarlar için maksimum vade 36 ay olarak uygulanır. Bu kredi türü KKDF’den muaftır, bu muafiyetten yararlanmak için yapılan harcamanın faturalandırılması ve teminat olarak ipotek alınması gerekmektedir.
 
Arsa Kredisi:
Arsa alımlarının finansmanı için kullanılır. Maksimum vadesi 120 aydır. Arsa Kredisi’nde teminat olarak farklı bir gayrimenkul ipoteği talep edilir. Teminat alınacak gayrimenkulün ekspertiz değeri kredi tutarının % 50 fazlası kadar olmalıdır. Arsa Kredisi’nde % 15 KKDF uygulanır.
 
Ipotekli Ihtiyaç Kredisi:
Ipotekli Ihtiyaç Kredisi yüksek tutardaki bireysel ihtiyaçların finansmanı için kullanılır. Bu kredi türünde ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değeri kredi tutarının % 50 fazlası kadar olmalıdır. Arsa kredisinde % 15 KKDF uygulanır.
 
Ipotekli Ihtiyaç Kredisi:
Ipotekli Ihtiyaç Kredisi yüksek tutardaki bireysel ihtiyaçların finansmanı için kullanılır. Bu kredi türünde ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değeri, kredi tutarının % 50 fazlası kadar olmalıdır. Ara ödemelerle borcun daha sonra azaltılması mümkündür. Ipotekli Ihtiyaç Kredileri % 15 KKDF’ye tabidir.
 
Ev Geliştirme, Arsa ve Ipotekli Ihtiyaç Kredisi’nde talep edilen belgeler:
1.       Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun aslı ve fotokopisi),
2.       Adres teyit eden belge (son döneme ait elektrik, su, doğalgaz veya ev telefonu faturası-faturalar, kişinin kendi adına ya da aynı soyadı taşıyan aile bireylerinden biri adına düzenlenmiş olmalıdır; fatura temin edilemiyor ise son bir ay içinde alınmış ikametgah belgesi getirilebilir-),
3.       Gelir durumunu gösterir belge,
4.       Varlık durumuna ilişkin belgeler (kredi başvurusunda bulanan müşterinin, başvuru formunda kendisine ait olduğunu beyan ettiği gayrimenkullere ve araçlara ait tapu belgesi ve ruhsat belgelerinin fotokopisi),
5.       Teminat olarak ipotek alınacaksa, ipotek alınacak konuta ait tapu fotokopisi.
 
Ev Geliştirme, Ipotekli Ihtiyaç ve Arsa Kredisinde masraflar:
Bu kredi türlerinden işlem masrafı, ekspertiz masrafı, Kredi Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve DASK prim ücreti alınmaktadır. Ekspertiz masrafı ve Konut Paket Sigortası ve DASK kredi teminatı olarak ipotek edildiği durumlarda alınır. Güncel masraf tutarı bilgisini Banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.
           
 
 
 
 
 
Sayfa Başı    
Sayfa / Page:    [1]  

 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Ankara Valiliği   |   Parsel Sorgulama   | 
İBAN NUMARALARIMIZ: AKBANK TR97 0004 6001 1288 8000 0922 19 MALTEPE ŞUBE - İŞ BANKASI: TR28 0006 4000 0014 2120 8448 97 MALTEPE ŞUBE ADRES: GMK Bulvarı No:122/11 06570 Maltepe ANKARA   Tel: 90 312 231 87 20-21  90 312 230 18 89   Faks: +90 312 229 59 57     bilgi@atem.org.tr
Ana Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta Powered by pLan-et TechnologypLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com