EMLAK SEKTÖRÜ
EMLAK SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNİN MESLEKLE İLGİLİ ORTAK TALEPLERİNE YÖNELİK ÇALIŞMA RAPORU.

 

     Mesleki her konuda herzaman öncülük yapan Ankara Ekibi bu günde içinde bulunduğumuz sıkıntılı günlerde meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için  yoğun çalışmalara başlamış gerekli kurum ve kuruluşlarla temasa geçmiştir.          
         Mesleğimiz dünya genelinde yaşanan  salgından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerinden biridir. Devlet  tarafından  alınan “EVDEKAL TÜRKİYE” tedbiri gereğince birçok ofisimiz kapatılmış & bir kısmı da ayakta kalabilmek için  kısıtlı olarak randevuya bağlı hizmet vermeye çalışmaktadır.
                Emlak Sektörü çalışanlarının mağduriyetlerinin önlenmesi, sorunlarının tek ses-tek nefes olarak duyurulmasının doğru olacağı düşünülerek Meslek odalarımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarının el birliği içinde başlattığı  çalışmaları  Meslekte Birlik Platformunun “BENDE VARIM ekibi çatısı altında birleştirdik.
    Meslekte Birlik Platformu watsaap grubuna   ve  ATEM tarafından oluşturulan mail, SMS  watsap  adreslerinden yaşanılan sıkıntılarla ilgili meslektaşlarımızın sorunlarını-önerilerini iletmelerini istedik.  Meslektaşlarımızın ve STK’ların tüm öneri ve talepleri  değerlendirilerek alınan ortak kararlar, meslek odamız aracılığıyla kamu kurum ve kuruluşlarına ulaştırılmıştır.
               Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaları sizlerle paylaşmak istedik.
   Talep ve önerilerimizle ilgili  kamu kurum ve kuruluşlarından yapılan geri dönüşler ve gelişmeler de  ayrıca sizlerle paylaşılacaktır. Buna göre
•Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulaması başlatılan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” esnafa destek paketlerinden tacir-esnaf ayrımı olmaksızın tüm meslek mensuplarının yararlandırılması konusunda taleplerimiz iletilmiştir.
Sektörümüzün Mucbir sebebler kapsamına dahil edimesi talebinde bulunulmuştur.
•Tapu işlemlerinde online sisteme geçen Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün “WEB TAPU” uygulamasının Taşınmaz Ticareti Yetki Belgeli emlak ofislerinin kullanımına açılması konusunda taleplerde bulunulmuştur,
•WEB TAPU uygulaması ile başlatılan online çalışmalara belediyelerden rayiç bedel yazısı uygulamasının da sistem üzerinden gerçekleştirilmesi için tüm belediyelere yazılmıştır.
 
•Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından BAĞKUR-SGK gibi ödemelerin ertelenmesi KISA DÖNEM ÇALIŞMA ÜCRETLENDİRME UYGULAMASI “ Mücbir Sebep” kuralları çerçevesinde değerlendirilerek borçların ertelenmesi konusunda taleplerimiz iletilmiştir.
•Gelir İdaresi Başkanlığından vergi-stopaj gibi ödemelerin makul süreye ertelenmesi talebinde bulunulmuştur.
•Ticaret Bakanlığından “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği” uygulama süresinin uzatılması konusundaki  taleplerimiz iletilmiştir.
•ATO-ATEM üyelerinin 2020 yılı oda aidatlarının ertelenmesi hususunda da talepte bulunulmuştur.
• Esnaf Kredi Kooperatifinden meslektaşlarımızın önceden kullandıkları esnaf kredilerinin   ertelenmesi konusunda talepte bulunulmuştur.
•ATO üyelerini de içine alacak esnaf kefalet kooperatifi mantığıyla hareket edecek meslek birliğinin oluşturulması konusunda çalışmalara başlanılmıştır.
•Kamu bankalarından esnafa destek paketlerinden ATO’ya kayıtlı meslektaşlarımızın da HAK VE FIRSAT EŞİTLİĞİ’nden   yararlanabilmeleri  konusunda öneri ve taleplerimiz  bildirilmiştir.
•Kurumsal franchise firmalarının şirket merkezlerinin 3 ay aidat almaması konusunda girişimlerde bulunmak adına çalışmalara başlanılmıştır.
•Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından SGK borcu olan esnafların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi konusunda öneri ve taleplerimiz iletilmiştir.
•Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına telefon, internet abonelikleri ile ilgili ödemelerin  ertelenmesi konusunda talep yazımız ulaştırılmıştır.
•Emlak sektörü çalışanlarının tamamının  KOSGEP başta olmak üzere uygulanacak teşvik kredilerinden yararlandırılması konusunda ki taleplerimiz  gerekli kurumlara iletilmiştir.
•Bankalara ait kredi kartı borçlarının ertelenmesi  hakkında BDDK’ya taleplerimizi yazılı olarak bildirilmiştir.
 
•Emlak sektörü çalışanları olarak üyesi olduğumuz web sayfalarının yaşanılan kriz nedeniyle bizlere sundukları ciddiyetten uzak sözde paketler için çalışma yapılması “MÜCBİR SEBEPLER ve TBK.nun 138. maddesinden yararlanmak adına protesto ve deklarasyon yazısı yayımlanmıştır.
•EMLAK SEKTÖRÜ KAN AĞLIYOR başlığı altında ATO-TOBB-TESK-TESKOMB Başkanlarına taleplerimizi ilettik .ayrıca meslektaşlarımızın da  bireysel olarak da   iletmeleri konusunda çalışmalar yapılmıştır.
•Tüm yazılı ve görsel basına sesimizi  daha fazla duyurmak adına (“Fatih PORTAKAL-İsmail KÜÇÜKKAYA, EMLAK KULİSİ editörleri, ANADOLU AJANSI’na yazılan maillerle sektörün durumu paylaşılmıştır .
ATEM Başkanımız Sn Ahmet Rıfat Yetkin Tarafından Basında sık sık Mesleki sıkıntılarımız ve taleplerimiz gündeme getirilmiştir.
•Meslekte Birlik Platformu olarak “EVDEKAL-EĞİTİME DEVAM “adı altında  zoom’dan canlı  yayınlarımız  başlamıştır. Tüm meslektaşlarımızın bu eğitim proğramlarına katılımını  bekliyoruz.
•Meslektaşlarımızın günü ve gündemi daha iyi takip edebilmeleri için MESLEKTE BİRLİK PLATFORMU facebook sayfasını  da hayata geçirilmiştir.
•Yukarıda paylaştığımız taleplerimizin tümünü  kapsayan “EMLAK SEKTÖRÜNÜN BORÇLARI 6 AY ERTELENMELİ adı altında  başlattığımız “ BENDE VARIM İMZA KAMPANYASI’ tüm hızıyla devam etmektedir.
               HEDEFİMİZ ;  Mesleğimizle ilgili  Ankara’dan başlayan bu  hak arama ve  ekonomik krizden daha az etkilenmek adına verdiğimiz  mücadelenin tüm meslektaşlarımızın katılımıyla,  Türkiye geneline  yayılmasını  sağlamaktır. 
               AMACIMIZ  ; Sadece kriz dönemlerinde değil, normal çalışma koşullarında da ortaya çıkan sorunlar için ortak çözüm öneri oluşturmak ve bu sorunları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına nezdinde işin takipçisi olmak.
 
               ATEM-ATO –Meslekte Birlik Platformu “ BENDE VARIM EKİBİ ve STK’LAR    (AGEM-ETİMDER-SEDD-EMLAK DENİZİ-AGED- CENGİZ EREN Ayaş-Güdül-Sincan Bölge Başkanlığı) ile birlikte başlattığı bu çalışmalar da emeği geçen herkese bizleri yalnız bırakmayan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. 
               Yapılan bu çalışmaları ve yapılan yazışmaların içeriğini  Meslek odamızın web sayfasından, “Meslekte Birlik Platformu”  watsaap  grubu ve facebook  sayfalarından takip edebilirsiniz.  
           BİRLİKTE BAŞLADIK. 
           BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.
           TÜM TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİYİZ.
 
                                                           SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.
 
 
 
Sayfa Başı    
Sayfa / Page:    [1]  

 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Ankara Valiliği   |   Parsel Sorgulama   | 
İBAN NUMARALARIMIZ: AKBANK TR97 0004 6001 1288 8000 0922 19 MALTEPE ŞUBE - İŞ BANKASI: TR28 0006 4000 0014 2120 8448 97 MALTEPE ŞUBE ADRES: GMK Bulvarı No:122/11 06570 Maltepe ANKARA   Tel: 90 312 231 87 20-21  90 312 230 18 89   Faks: +90 312 229 59 57     bilgi@atem.org.tr
Ana Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta Powered by pLan-et TechnologypLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com