EMLAK SEKTÖRÜ
22 NİSAN 2020- Değerli meslektaşlarım Web siteleri ile ilgili yoğun çalışmamıza ilaveten Kaşeli ve ıslak imzalı taleplerimizi Hukuk müşavirimizinde katkıları ile üst yazı yazarak gerekli yerlere ilettik

WEB SAYFALARINDAN ORTAK TALEPLERİMİZ
.
              Dünyada  ve ülkemizde yaşanılan koronavirüs salgını sağlık ve ekonomiyi  olumsuz yönde etkilediği bir gerçektir. Dünya Sağlık Örgütü ve Hükümetimizin aldığı EVDE-KAL sloganıyla yerinde tedbirler ile birçok iş hayatının büyük bir kısmı da olumsuz etkilenmiş insan ilişkilerinin yoğun olduğu birçok işyerleri de kapatılmıştır. Tabi ki Mağduriyetlerin giderilmesi içinde tedbirler alınmaya başlanmıştır.  Kurumlarda bazı işlerin aksaması hatta yapılamamsı, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altının sokağa çıkma yasağı ve işlerimizin yoğun olduğu hafta sonu sokağa çıkma yasakları İnsan ilişkilerinin birebir yaşandığı Emlak sektörünüde  fazlasıyla etkilenmiş ve meslektaşlarımız mağdur olmuşlardır. Birçok ofiste de kapatma zorunluluğu hasıl olmuştur.
 
Ne kadar süreceği de belli olmayan bu sıkıntılı günlerde bir çok kurum ve kuruluşlar el birliği ile  yaşanan  mağduriyetleri asgariye indirme çabalarındadır. Zamanında ücretsiz ilanlar, dopingler,  hediyeler vs. vererek katkılarımızla  bu gün güçlü kuruluşlar haline gelen  ilan siteleri de bu sıkıntılı günler de mağdur olan meslektaşlarımıza el uzatması, yardımcı olması  hem insani, hem ticari ahlak gereğidir.
Sektörde Mesleki kuruluşların bir arada olduğu  Meslekte Birlik Platformu #bende varım  çalışma ekibi olarak başlatılan ve ciddi sayılara ulaşan “İMZA KAMPANYA” sı ve meslektaşlarımızla yapılan görüşmelerde  gelen yoğun talepler;   ciddi paralar ödedikleri  web sitelerinden duyarlılık göstererek gerçekci destek olan  6 AY ÜCRETSİZ HİZMET ALMAK İSTEMEKTEDİRLER.   Bu destek  sektörü bir nebze rahatlatacağı gibi web sitelerinin bu sıkıntılı günlerde iyi niyetini sergileyecektir. Buna göre taleplerimiz.
 
1) Bu süreç 01.04.2020 tarihinden itibaren başlamalıdır.
2) Bu  kampanyadan  ATO  ve Meslek Odasına  kayıtlı-Vergi kaydı bulunan meslektaşlarımız yararlandırılmalıdır.
3) 2021  tarihinden itibaren  Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi şartı aranmalı  ( Şartları yerine getirmeyen  Emlak ofislerinin web sayfalarından faydalandırılmamalı
4) Sahibinden ilan girişlerine kota konularak  şahısların Yetki belgeli Emlak ofisleri ile çalışmasına zemin hazırlanmalı
5) Web sayfaları keyfi fiyat politikası uygulamamalıdır. Yıllık üyeliklerde fiyat belirleme kriterleri TÜİK tarafından belirlenecek  yıllık ÜFE artışının ortalaması  veya yıl içinde belirlenecek asgari ücret oranından hangisi tüketicinin hak ve menfaatleri uygun ise o oranda belirlenmelidir.
6) 12 aylık paketlerdeki hangi paket kullanılmış olursa olsun  haklarımızın dondurulup, 01.04.2020 tarihinden itibaren 6 ay ücretsiz üyelik kullanım hakkından tüm üyeler yararlandırılmalıdır.
7) Üyelikleri dolan meslektaşlarımızın üyelikleri yenilirken  belirlenecek ücret uygulamasında 2021 yılında zam yapılmamalı ve yeni üyelikler “ 6 ay sonra başlamalıdır.
8) Üye olmayanların bu kampanyadan yararlanabilmesi için 30.04.2020 tarihine kadar müracaat ve üye olmaları için süre verilmelidir.
9) Mevcut üye olup ödemesini peşin yapanlara üyelik sürelerini  bitiminden sonra  ilave 6 ay süre tanınmalıdır.
10) Üyelik bedelini yıllık peşin ödeyen üyeler isteklerine göre  en az 1000 TL akaryakıt fişi, veya diğer ilan kullanımı ile ilgili seçenekler sunulmalıdır.
11) Kredi kartı ile ödeme yapan üyelerin  hak kaybına neden olmayacak şekilde bankalarından kredi kartı  ödemelerini dondurdukları tarihten itibaren 6 ay ücretsiz hizmet almaları sağlanmalıdır.
12) Bu arada işyerini kapatmak zorunda kalacak üyelerin hiçbir kayıt ve şart   koşulmaksızın üyeliklerinin iptal edilme hakkı tanınmalıdır.
13) Turbo-Öncelik-Doping-vs uygulamaların fırsat ve kullanım önceliklerinde adil -ölçülü fiyatlamalar yapılmalı, bu hak kullanımdan  yararlandırılan ve ödeme yapanlara ilave haklar  tanınmalıdır.
14) Önceki üyeliklerinden dolayı borcunu ödeyemeyenler hakkında başlatılan hukuki işlemler en az 6  ay ertelenmelidir. Başlatılan icra işlemleri durdurulmalıdır.
15) Bu kampanyadan her üye bir kez yararlandırılmalıdır.
16) Yeni dönem üyeliklerde peşin ödeme yapanlara en az %15 indirim uygulanmalıdır.
17)  Kredi kartı  ile yapılan ödemelerde taksit tutarı en az 6 ay olmalı  ve vade farkı uygulanmamalıdır.
Yukarıda belirlenen şartlar web sayfaları tarafından “ÖZEL ŞARTNAME” olarak nitelendirilmeli. Mevcut üyelik sözleşmelerine ek olarak belirlenmeli  ve  web sayfalarının taahhüdü olmalıdır.
Web sayfaları ile yapılacak  bu  anlaşma ve sağlanacak  kampanya şartlarında hiçbir şekilde değişiklik yapılmamalıdır.
“yukarıda yer alan taleplerinizin 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu m.136 ve 138’de karşılıklarının bulundu hukuken bilinmekle birlikte , sektörün birleşenlerinin bu süreci karşılıklı anlaşma ile çözmelerinin devam eden iyiniyetli ilişkilerin zedelenmemesi anlamında da herkesin menfaatine olduğunu da ifade etmek isteriz” 22.04.2020
 

 

 
 
 
Sayfa Başı    
Sayfa / Page:    [1]  

 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Ankara Valiliği   |   Parsel Sorgulama   | 
İBAN NUMARALARIMIZ: AKBANK TR97 0004 6001 1288 8000 0922 19 MALTEPE ŞUBE - İŞ BANKASI: TR28 0006 4000 0014 2120 8448 97 MALTEPE ŞUBE ADRES: GMK Bulvarı No:122/11 06570 Maltepe ANKARA   Tel: 90 312 231 87 20-21  90 312 230 18 89   Faks: +90 312 229 59 57     bilgi@atem.org.tr
Ana Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta Powered by pLan-et TechnologypLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com